fr lt en

Statybininkų ID kodai jau išdalyti, prasidėjo dviejų mėnesių pereinamasis laikotarpis

Data

2022.04.05

Nuo balandžio kiekvienas statybininkas privalo turėti galiojantį skaidriai dirbančiojo asmens ID kodą. Jį jau verslas išbandė, gavęs papildomo laiko prisitaikyti nesulaukiant nuobaudų už pažeidimus.

Kodą gali gauti kiekvienas, prisijungęs prie asmeninės „Sodros“ paskyros arba atvykęs į bet kurį „Sodros“ priimamąjį. Jį darbuotojui galės gauti ir darbdavys. Kodą galima atsisiųsti ir laikyti mobiliajame įrenginyje arba atsispausdinti ant popieriaus, panašiai kaip ir anksčiau galiojusį galimybių pasą.

Kol kas galios dviejų mėnesių pereinamasis laikotarpis, kurio metu darbuotojai ir darbdaviai nebus baudžiami, jei neturi ID kodo, o reikalavimai nebus vykdomi dėl techninių priežasčių.

Valstybinė darbo inspekcija VŽ informavo, kad ID kodo tikrinimas bus įtrauktas į bendrų tikrinimų planą, tačiau atskiri reidai po statybvietes kol kas neplanuojami.

Vėliau, remiantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija, visi darbininkai be išimties, nepateikę kodo, sulauks baudos nuo 50 iki 150 Eur, už pakartotinį pažeidimą – nuo 150 iki 250 Eur. Jei darbdaviai ar užsakovai neužtikrins, kad darbininkai turėtų kodus, jiems bus skiriama bauda nuo 500 iki 1.100 Eur, už pakartotinį pažeidimą – nuo 1.100 iki 2.550 Eur.

Apie statybininko ID įdiegimą įmonėje VŽ pakalbino „Conresta“ prevencijos ir apsaugos vadovą Remigijų Matonį.

Diegs papildomų priemonių

Remigijus Matonis, statybos UAB „Conresta“ saugumo ir prevencijos vadovas, taip pat sako, kad pirmosios dienos su nauja tvarka praėjo be nesklandumų.

„Šiame etape kažkokių nesklandumų, sudėtingumų nepatyrėme, sistema pakankamai aiški, kalbant apie dirbančiuosius, ypač mūsų įmonėje. Visi kodai atsiųsti, darbuotojai juos turi“, – VŽ sako R. Matonis.

Jo teigimu, bendrovė naudoja modernias kontrolės sistemas, kurios leidžia atpažinti patenkančius į statybų aikštelę, tai turėtų pasitarnauti ir tikrinant ID kodus.

„Neaiškumų visą laiką išlieka, kai yra nauji sprendimai, tačiau šioje vietoje minimaliai. Mūsų įmonėje patekimo į statybvietę kontrolės sistemas jau turime įdiegę pakankamai seniai, naudojame ir biometrinius duomenis. Subrangovų darbuotojai taip pat pas mus patenka praeidami pro kontrolės sistemą“, – sako pašnekovas.

Anot jo, anksčiau statybininkams klausimų kėlęs subrangovų darbininkų tikrinimas turėtų būti išspręstas greitu metu.

„Svarstome galimybes diegti papildomų techninių priemonių jau dabar esamoje mūsų sistemoje, sprendimai yra. Tiesiog svarstome galimybes ir starto laiką, kada galėtume įdiegti, procesas nesudėtingas ir pakankamai greitas“, – priduria jis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuotr.

Bendradarbiavimo šiuo klausimu tikimasi ir iš pačių subrangovų, sako įmonės saugumo ir prevencijos vadovas.

„Palaikome ryšį su savo partneriais, jie informuoti. Iš jų papildomų klausimų dar nesame gavę. Kadangi įstatymas įpareigoja visus darbdavius pasirūpinti ID kodais, tai mes manome, kad mūsų partneriai atsakingai į tai žiūri ir pereinamuoju laikotarpiu visi susitvarkys iki galo. Tiesa, kol kas neturime duomenų, kad kažkas kažkam neaišku“, – teigia R. Matonis.

Dviejų mėnesių pereinamojo laikotarpio bendrovei taip pat pakaks, sako jis, pažymėdamas, kad panašus kodo naudojimo principas buvo ir su galimybių pasu.

„Kadangi visas algoritmas pakankamai aiškus ir nėra labai didelių keblumų parsisiųsti ID, o didžioji dalis mūsų gyventojų naudojosi galimybių pasu, sudėtingumo tame nėra. Dviejų mėnesių laikotarpis, manau, tikrai pakankamas“, – pažymi bendrovės atstovas.

Tiesa, statybos sektorius dar lauks pirmojo precedento, kaip bus vertinami pažeidimai.

„Aišku, patys baudų nelauksime, kažkokias kontrolės priemones panaudosime, pasižiūrėsime, įvertinsime save, ar tam tinkamai esame pasirengę“, – sako R. Matonis.

Skaityti daugiau