fr lt en

AISV mokykla Vilniuje pirmoji Baltijos šalyse įvertinta BREEAM tvarumo sertifikatu

Data

2024.02.27

Tarptautinė BREEAM sertifikavimo sistema yra skirta įvertinti daugeliui pastatų tvarumo aspektų – nuo sveikatos ir gerovės iki taršos ir energinio efektyvumo.

Pavilnių regioniniame parke Vilniuje  įsikūrusi naujoji „The American International School of Vilnius” (AISV)  duris atvėrė praėjusį rudenį. Joje moksleiviai iš Lietuvos ir įvairių pasaulio šalių mokosi anglų kalba.

„Mokykla miške, o miškas mokykloje. Vaikai čia praleidžia didžiąją dienos dalį ir vis tiek nenori namo“, – mokyklos tvarumo pasiekimus apibendrina AISV atstovas Darius Gradzevičius.

AISV įvertinta tarptautiniu BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) „Excellent” lygio sertifikatu „BREEAM In-Use“.

„Tai yra pirmoji mokyklų tvarumo sertifikavimo kregždė, bei gražus pavyzdys, kuriuo, neabejoju, seks ir kitos mokyklos. Juolab, kad sertifikuoto tvarumo keliu jau pasuko daugelis biurų ir šiuolaikiškų gamyklų pastatų. Mokymo paskirties pastatai neturėtų nusileisti kitiems patogumu, ekologiškumu, darna su gamta“, –  sako  įmonių grupės „Be Live“  vadovas Darius Kvedaras.

Įmonių grupės „Be Live“ duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje buvo per 140 galiojančių pastatų tvarumo sertifikatų, iš kurių dauguma teko biurų paskirties  (53 proc.) bei industriniams (21 proc.) statiniams.

Pasak D. Kvedaro, pirmas Baltijos šalyse mokyklos tvarumo įvertinimas padeda atkreipti dėmesį į tai, kaip mokyklų tvarumas lemia mokinių, mokytojų, bendruomenių gerovę ir saugo aplinką.

„Pro AISV klasių langus moja pušys, o neseniai baigta tobulinti susisiekimo infrastruktūra leidžia saugiai pasiekti mokyklą visais būdais, žinoma, ir pėsčiomis ar dviračiu. Mokykloje gausu ergonominių ir inžinerinių sprendimų, reikšmingai prisidėjusių  prie aukšto BREEAM įvertinimo , – pasakoja jis.

Anot D. Kvedaro, vertinant pastatų tvarumą nemažai lemia inžinerija, pavyzdžiui, AISV įrengta išmani pastato valdymo sistema, saulės ir geoterminės energijos įdarbinimas. Patogu, kad apie vėdinimo poreikį praneša CO2 jutikliai, kurių pagalba taip pat automatiškai reguliuojamas vėdinimas sporto salėje. Daug teigiamų tvarumo vertinimo balų mokyklai pavyko gauti už vandens taupymo sprendimus: jo suvartojimo stebėseną pagal zonas, nuotėkio aptikimo sistemą, taupią sanitarinę bei buitinės technikos įrangą.

Atsižvelgiat į šalia esančią judrią gatvę, didelis dėmesys skirtas mokyklos apsaugai nuo triukšmo ir taršos. Pastatą architektai projektavo taip, kad į jo vidų iš visų pusių kristų dienos šviesa, o pro langus matytųsi gamta, nors to pasiekti palyginus mažame sklype atrodė neįmanoma. Mokykloje įrengtos poilsio erdvės ir lauke, ir viduje, sveikai pietauti kviečia jaukios virtuvėlės su valgymo zona, geriamo vandens vietos. Visos palangės mokykloje yra sėdimos, tad vaikai ant jų gali ne tik ilsėtis, o, pavyzdžiui, skaityti ar žaisti.

Langai mokinių ir mokytojui patogumui turi automatines žaliuzes arba ritinines užuolaidas apsaugančias nuo saulės akinimo. Įrengiant patalpas atsižvelgta į skirtingus vaikų ir suaugusių poreikius, todėl sumontuoti kelių aukščių praustuvai, recepcijos stalai. Intuityviai orientuotis mokykloje padeda žaismingi spalvoti interjero elementai.

Pastato infrastruktūrai pagerinti  buvo rekonstruota Srovės gatvė: įrengtos parkavimo vietos su žaliaisiais plotais ir dviračių bei pėsčiųjų takais. U formos mokyklos pastatą architektai  išskaidė į tris kintančio aukščio tūrius su šlaitiniais stogais. Pastatų erdvių sistema aplink vidinį mokyklos kiemą susilieja su parko žaluma, tad sporto ir žaidimų aikštelės, terasa, lauko amfiteatras dera su sportavimu ir edukacija gamtoje. Mokyklos terasos siejasi su parku, kuriame vaikai gali tęsti pažintį su gamta.

Naujojo AISV pastato architektai – „Formatas A1“, generalinis rangovas – „Conres“, statybų valdymą ir jų techninę  priežiūrą atliko įmonių grupė „Be Live”.

Skaityti daugiau